Ağaç Kurdu Türleri ve Özellikleri
07 Temmuz 2024

Ağaç Kurdu Türleri ve Özellikleri

Ağaç Kurdu

Ağaç kurdu, halk arasında mobilya böceği olarak da bilinen bu böcek cinsinin asıl ismi tahta kurdudur. Bu böceğe çoğu kez bitki ve evlerin bodrumlarında ve nemli kısımlarında rastlanır. Bu böceğin baş kısmı siyah, gövde kısmı ise kahverengidir. Baş kısmı keratin denen maddeden meydana gelmiştir. Bu madde ağaç kurdunu dış etkenlerin zararlarından korumaktadır. Ağaç kurdu çift kanada sahiptir. Bu hayvanın baş kısmında bir çift anten bulunmaktadır. Boyutu genel olarak 1-3 cm civarında değişim göstermektedir. Ağaç kurdunun (tahta kurdu) altı tane ayağı mevcuttur ve ayaklarının üzerinde tırtıllar bulunmaktadır. Ağaç kurdu sarımsı, siyah ve gri renklerde olabilir.

Ağaç Kurdunun Yaşam Alanları ve Üreme Alışkanlıkları

Bu böcek, ahşap olan her yerde bulunabilir. Ahşap maddelerin içlerinde ilerleyebilen ağaç kurdu, içlerine yerleştikleri maddelerin çürümesine ve hatta kurumasına sebep olmaktadır. Ağaç kurdu, hasar görmüş tahta yapılar arasında daha kolay ilerleme gösterebilmektedir. Bu böcek, yumurtlama yöntemi ile üremektedir. Dişi olanlar çiftleşmenin ardından yumurtalarını odunların çatlak ve yarık olan kısımlarına, engebeli yüzeylere ve kendi çıkış yaptıkları deliklerin iç kısımlarına bırakabilirler. Ağaç kurdunun yumurtaları gerekli ısıya eriştiğinde açılır ve yavru olan ağaç kurtları meydana gelir. Yumurtadan çıkmış olan larvalar kısa bir süre çevrede dolaştıktan sonra kendilerine uygun bir konum bulup odunun içine işlerler. Bu yeni doğmuş ağaç kurtçukları bulundukları yerde 4-5 hafta yeme işlemi yaparak beslenirler. Erişkin olan dişiler tarafından yumurta üzerine bırakılan bir madde sebebi ile odunun dokusunda ayrışmalar oluşur. Bu sebeple odunun hücre yapısı bozulur ve odunun yüzeyinde parçalanmalar tespit edilir.

Üreme ve Yayılma

Ağaç kurdu, her yumurtlama sürecinde 80 adet yumurta bırakabilme yeteneğine sahiptir. Ağaç kurdu, kendisine elverişli bir ortam bulduğunda dört mevsim de üreyebilmektedir. Ağaç kurdunun en önemli görevi sürekli olarak tahtaları kemirmektir. Bu kemirme sesleri sessiz bir ortamda insan kulağı tarafından da rahatlıkla işitilebilir. Bu böcekler, rutubetli ve bir kısmı çürümüş olan ahşap ve ağaçları daha çok tercih etmektedirler.

Beslenme ve Gelişim

Larvaların asıl gıda maddesi selülozdur. Gelişebilmeleri için proteine gereksinimleri vardır. Odundan bekledikleri rutubet oranı %30'dur. Nispi denilen rutubetin %55-60'ın, odunun rutubetinin de %10-12'nin altına inmesi halinde larvaların gelişimleri durmaktadır. Bu sebeple ağaç böceğine en uygun mekanlar rutubetli olan kilerler, depo ya da garajlardır denebilir. Uzun süreli sıcak ortamlarda, merkezi ısıtma sistemi bulunan ortamlarda ağaç kurdunun pek zararı olmamaktadır.

Tahta Kurdunun Zararları Nelerdir?

Ağaç kurdu, insan ya da hayvan kanı emerek beslenen bir canlı türü değildir. Yani insan bedeni ile bir alakası yoktur. Genellikle evdeki ahşap ve tahta maddelere yerleşerek onları sürekli kemirerek pürüzsüz dokularına zarar vermektedir. Ayrıca tahtadan yapılmış olan eşyaların zaman ilerledikçe çürümesine, bir kısmının dökülmesine ve dokusunun zarar görmesine sebep olmaktadır. Ayrıca evlerin bahçelerinde bulunan süs amaçlı ekilen ya da meyve vermesi için dikilen ağaçların kök kısımlarını kemirerek yıllarca emek verilen ağacın kuruyup gitmesine sebep olmaktadır.

Zararları Azaltma Yöntemleri

Ağaç kurdunun zararlarını en aza indirmek için tahta olarak tercih edilen malzemenin servi, ardıç, porsuk ve sedir gibi dayanıklı maddelerden olmasına özen gösterilmelidir. Kullanılacak tahta malzeme içerisinde A. Punctatum olduğu düşünülüyorsa bu malzeme kesinlikle kullanılmamalıdır. A. Punctatum zararının yoğun olduğu mekanlarda tahtaya az yer vermeye özen gösterilmelidir. Eğer bir tahtaya ağaç kurdu girip o yeri tahrip etmiş ise bu tahripli kısımların değiştirilmesi ve çıkarılan böcekli kısımların yakılması gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ceviz Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ceviz Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kuşburnu Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kuşburnu Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kına Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kına Ağacı Türleri ve Özellikleri

Teak (Tik) Ağacı Türleri ve Özellikleri

Teak (Tik) Ağacı Türleri ve Özellikleri

Karabiber Ağacı Türleri ve Özellikleri

Karabiber Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Tetra Ağacı Türleri ve Özellikleri

Tetra Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kuru Ağaç Türleri ve Özellikleri

Kuru Ağaç Türleri ve Özellikleri