Mabet Ağacı Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Mabet Ağacı Türleri ve Özellikleri

Mabet ağacı, diğer ismiyle ginkgo ağacı, yüzyıllar boyu yaşayan ve 50 metreye kadar uzayabilen, uzun ömürlü ve dayanıklı ağaçlardandır. Mabet ağaçları, tarihe ışık tutmasıyla bilinen nadir ağaç türlerindendir. Kendine has boyu ve ömrü olan bu ağaç, aynı zamanda sadece kendi familyasında yer alan tek türdür. Ağaçların genel yapısı ele alındığında, uzun boylu ve gövdece fazlasıyla kalın oldukları görülür. Yaprakları ise maksimum 20 cm'ye kadar uzayabilen ve yelpaze şeklinde olan yapraklardır. Mabet ağacının meyvesi ise kayısı ve şeftaliye benzemektedir. Yeşil olarak çıkan meyveler etli bir biçimde ve kabuğunun altında çekirdeği bulunan meyvelerdir.

Mabet ağaçlarının meyveleri, rivayetlere göre fazla tüketildiği takdirde içinde kimyasallar barındırdığından ölüme kadar götürebilmektedir. Fakat her ne kadar böyle bir açıklama ortaya atılsa da şu ana kadar böyle bir durum ile karşılaşılmamıştır. Mabet ağaçlarının birçok kullanım alanı mevcuttur. İklim olarak ise karasal iklime elverişli bir yapısı vardır.

Mabet Ağacı Yetiştirilen Bölgeler ve Kullanım Alanları

Mabet ağaçları, genel olarak Asya bölgesinin tarihi ve kültürel bir sembolüdür. Asya ülkelerinden özellikle Çin ile özdeşleşmiş bir ağaç türüdür. Mabet ağaçları, Çin'in yanı sıra Kore ve Japonya gibi ülkelerde üretilmekte ve çok uzun zamandır kullanılmaktadır. Mabet ağaçlarının en büyük özelliği hiç kuşkusuz çok dayanıklı bir ağaç olmasıdır. Günümüzde dahi hava kirliliğinden etkilenmeyen ve hiçbir ağaç hastalığı ve zararlı böceklerden etkilenmeyen bir ağaç türüdür. Örnek verecek olursak; Hiroşima ve Nagasaki gibi kimyasal nükleer saldırılardan etkilenmeyen tek ağaç hatta tek canlıdır. Mabet ağaçlarının bu nedenle dünya üzerinde kültürel değeri bulunmaktadır.

Birçok ülkenin tarihi tapınak ve ibadethanelerinde rastlanan bir ağaç türüdür. 1600'lü yıllardan bu yana yaşamını sürdüren mabet ağaçları mevcuttur.

Mabet ağaçları Asya ülkelerinde kullanım alanları olarak ilk olarak park, ibadethane gibi yerlerde süs ağacı olarak ekilmektedir. Süs bitkisi olarak ekilmenin yanı sıra Çin ve Japonya gibi ülkelerin yemek kültüründe asıl gıda olarak meyveleri kullanılmaktadır. Meyvelerin kabukları arındırıldıktan sonra içinde etli kısım ve tohumlar yemeklerde kullanılmaktadır. Hatta düğün ve özel günler için mabet ağacı meyvesi servis edilmektedir ve elde edilen yemekler misafirlerin ve konukların çok değerli olduklarını gösterir. Mabet ağaçları dünya üzerinde, Asya ülkelerindeki gibi sayıca fazla olmasa da birçok Avrupa ülkesi ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde görülmektedir. Mabet ağaçlarının meyvelerinin şifa olarak birçok yararı mevcuttur. Özellikle beyin hastalıkları ve Alzheimer gibi hastalıklarda şifa olarak kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra ilaç sanayisinde ham madde olarak kullanılmaktadır. Mabet ağaçları fazla olarak kullanılmasa da enerji içeceklerine katkı maddesi olarak konulmaktadır. Maliyeti çok yüksek olduğundan enerji içeceklerinde tat olarak pek hissedilmez.

Mabet ağaçlarının meyvesi şu anda yapılan araştırmalar sonucu telefon ve radyasyon ürünlerinin gerçekleştirdiği dalgalanmalar üzerinde kesici ve yok edici özelliği tespit edilmiştir. Bu konu ile ilgili ilerleyen günlerde kullanılması beklenmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gilaburu Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gilaburu Meyvesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Süs Eriği Türleri ve Ağacının Özellikleri

Süs Eriği Türleri ve Ağacının Özellikleri

Ağaç Türleri ve Özellikleri

Ağaç Türleri ve Özellikleri

Okaliptus Ağacı Türleri ve Özellikleri

Okaliptus Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kauçuk Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kauçuk Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Ladin Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ladin Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Portakal Ağacı Türleri ve Özellikleri

Portakal Ağacı Türleri ve Özellikleri