Çay Ağacı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Çay Ağacı Türleri ve Özellikleri

Çay ağacı, Avustralya'da yetişen çay ağacı ortalama boy olarak iki metreyi bulan, yaprakları yassı olan bir ağaç çeşididir. Avustralya yerlilerinin yüzyıllardır kullandığı bu ağacın yapraklarından elde edilen yağ, birden azla hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Çay ağacı denilmesinin sebebi eski dönemlere kaynaklanıyor. Yeni İzlanda'nın coğrafi keşi esnasında ağaç yapraklarını çay olarak kaynatan kısım, sonradan çayın temizleyici ve iyileştirici etkisini ortaya çıkarır.

Daha önceki yıllarda denizcilerin yaralarını, kanayan dişlerini, karın ve bağırsak hastalıklarını ve olumsuzluklarını çay ağacından oluşturulan bandajla tedavi ediyorlardı. İkici dünya savaşında ise; askerlere dezenfektan olarak verilen çay ağacı antiseptik nedenlerinden dolayı en doğal temizleyicilerindendir. Çay ağacının virüs öldürücü, bakteri öldürücü, mantar öldürücü ve antiseptik özellikleri bulunmaktadır.

Çay ağacından aynı zamanda yağ üretimi de yapılmaktadır. Çay ağacı yağı, son 15 yılda ünlü olmuş ve doğanın bize sunduğu bir hediyedir. Çay ağacı yağı son yıllarda bu kadar tutulmasının sebebi üzerinde birçok bilimsel çalışmaların yapılmasıdır. Ancak bu bitkiden elde edilen geçici yağın, daha önceden özellikle Avusturalya'daki aborjinler tarafından öncelikle soğuk algınlığı, enfeksiyon hastalıkları ve farklı cilt hastalıkların tedavisinde tercih edilmektedir.

Çay ağacı yağı, çay ağacının yapraklarından yapılmaktadır. Bu bitki yalnızca Avustralya'ya özel endemik bir bitkidir ve dünyada başka bir bölgede yetişmemektedir.

Bu kadar güçlü etkileri ve yaygın kullanım alanları sebebiyle, dünyanın birçok bölgesine ihraç edilmekte ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Ülkemizde doğal ürünleri satan marketlerde, aktarlarda satılmaktadır. Alırken dikkat edeceğimiz hususlar organik ve kaliteli olmasıdır. Özellikle Avusturalya'da üretilmiş olması önemlidir.

Çay ağacı kreminin başlıca faydaları nelerdir?
 • Bıçak yaralanmalarında iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Yanıklarda oluşan cilt lekelerini iyileştirir.
 • Cilt kesilmelerinde iz kalma durumunu tamamen önler.
 • Yaralanmalarda iltihap oluşmasını engeller.
 • Yanmalarda da ödem oluşmasını önler.
 • Böcek ısırmalarında mikro organizmaların yayılmasını engeller.
 • Hemoroit hastalında kullanıldığında ciddi derecede azalma görülür.
Çay ağacı kremi kullanım alanları
 • Cilt bakımında: Sivilceli bölgeye sabah akşam uygulandığında sürülen bölgede sivilceyi azaltmaktadır.
 • Günlük cilt bakımında tonik olarak da kullanılabilir. Cildi hem ferahlatır hem de sürüldüğü bölgede izleri azaltır.
 • Herpes: Dudaklarda veya genital bölgede enfeksiyona bağlı olarak çıkan diğer adı uçuk tedavisinde bir hayli etkilidir. Günde ince bir şerit halinde dezenfekte edilmiş bölgeye sürüldüğünde iki kez sürüldüğünde iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Çıban: Burada dikkat edilecek olan nokta çıban büyümeden yağın sürülmesidir. Çıban çıkacak kısım dezenfekte edildikten sonra sürülmelidir.
 • Böcek ve sinek sokmaları: Bir damla kadar yağ böceğin ısırdığı yere dökülür ve kısma hafifçe masaj yapılır. İyileştirici özelliği sayesinde ısırma sebebiyle oluşan bakterileri yok ederek ilerlemesini engeller.
 • Ayak mantarları: Ayaklar yıkanıp temizlendikten sonra kurulanır ve mantarlı bölgeye yağ sürülür yere basmadan bir müddet bekletilir. Böylelikle mantar enfeksiyonunu yok etmiş olursunuz.
 • Banyo suyuna: Mentole benzer kokusu broşların açılmasını ve vücudunuzda oluşan enfeksiyonlara karşı duvar örmektedir.
Dolama ve tırnak batmaları: Tırnak batması neticesinde tırnağın etrafında iltihap oluşur. Bu kısımda oluşan batığa doktor tarafından yapılan müdahale tırnağı çıkarmaktadır. Bu gibi hastalıklarda da çay ağacı yağı kullanılabilir. Tırnağın battığı kısma bir damla yağ damlatılır ve kuruması beklenir. Biraz zaman geçtikten sonra bu bölüm plaster ile tırnak itici arasına konulur. Zamanla görülen iltihabın kuruduğudur. Evinizde ilk yardım dolabında mutlaka bulundurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayva Ağacı Budama

Ayva Ağacı Budama

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ağaçların Yararları Nelerdir?

Ağaçların Yararları Nelerdir?

Kına Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kına Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kuru Ağaç Türleri ve Özellikleri

Kuru Ağaç Türleri ve Özellikleri

Ekmek Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ekmek Ağacı Türleri ve Özellikleri

Top Mazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Top Mazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Ağaç Kavunu Türleri ve Özellikleri

Ağaç Kavunu Türleri ve Özellikleri

Güncel

Nazar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Nazar Ağacı Türleri ve Özellikleri