Sekoya Ağacı Türleri ve Özellikleri
12 Temmuz 2024

Sekoya Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sekoya ağaçları, dünyanın en kalın gövdeye sahip ağaçlarıdır ve bu özellikleriyle ağaçlar arasında özel bir konuma sahiptirler. Bu nedenle, sekoya ağaçları yapıları ve fizyolojik sistemleri ile dikkat çekmektedirler. Türkiye'de doğal olarak yetişmeyen bir ağaç türüdür.

Sekoya ve Kıyı Kızıl Ağaçlarının Karşılaştırılması

Sekoya ağaçları, büyük gövdeleri nedeniyle genellikle kıyı kızıl ağaçlarına benzetilmektedir. Ancak, kıyı kızıl ağaçları 112 metreyi aşarken, sekoya ağaçları genellikle 90 metreye kadar ulaşmaktadır. Kıyı kızıl ağaçları 37 katlı bir bina yüksekliğinde iken, sekoya ağaçları bu kadar yüksek değildir. Sekoyalar kıyı kızıl ağaçları gibi boylarına değil, genellikle enine doğru büyümektedirler. Gövdeleri en kalın olan ağaç türü olarak bilinirler.

Öne Çıkan Sekoya Ağacı: The General Sherman

Kaliforniya ormanında bulunan 'The General Sherman' ağacı, yaklaşık 5250 ton ağırlığa sahiptir. Bu ağırlık, 13 adet uzay mekiğinin ağırlığına eşdeğerdir. Bu ağacın ilginç yanı, bu büyük ağırlığa rağmen büyümesine devam etmesidir. Şu an bilinen en yaşlı sekoya ağacı yaklaşık 3200 yaşındadır. İnsan ömrü ile kıyaslandığında oldukça uzun yaşamaktadırlar. Üç asır, sekoya ağaçları için gençlik dönemi olarak kabul edilmektedir.

Sekoya Ağaçlarının Özellikleri Nelerdir?

Karanlıkta Büyüme

Fotosentez olayını en etkin kullanan ağaçlardan biridir. Az miktarda güneş ışığı kullanarak büyük hızlarda fotosentez gerçekleştirirler. Başka bir ifade ile gölgede büyüme özellikleri mevcuttur. Bu durumun avantajı, su kaybetme olaylarının düşük olmasından dolayı genel metabolizma yapısında az enerji sarf edilir, yani ömürleri daha fazla uzamaktadır.

Ağırlıklarını Merkezde Tutma

Sekoyalar, devasa genişlikte gövdelere sahiptirler ve dalları bulunmamaktadır. Bu sebeple gövde merkezinde toplanması ve dalsız yapıları, bu ağaç türüne yüksek dayanıklılık katmaktadır.

Kendi Kendine Ayakta ve Hayatta Kalabilme

Sekoyaların ayakta kalabilmelerinin yolu köklerinden geçmektedir. Eğer yakında başka bir sekoya ağacı mevcutsa, kök kısımları birbirleri ile temelde bulunan deprem kolonlarının sistematik bir tarzda bağlanışına benzemektedir. Bu özellikleri, şiddetli fırtına ve kasırgalara karşı da güçlü durmalarını sağlamaktadır.

Dış Baskılara Karşı Destek Yaparak Büyüme

Eğer sekoya ağacı herhangi bir baskı nedeniyle eğilmeye mecbur kalırsa, eğilen kısmındaki mevcut halkalar daha çok büyümeye başlamaktadır. 100 yıl gibi bir süre insan ömrü için çok uzun bir zaman dilimi iken, sekoyalar için pek de uzun sayılmaz. Gövde kısmının eğilen bölümünde boyu 3 metreye ulaşan bir destek parçası oluşmaktadır.

Düşmanlarına Karşı Savunma Mekanizması

Büyük sekoya ağaçlarının gövde kısmı, asidik taninler açısından zengin bir yapıdadır. Bu kimyasal madde, çok sayıda mantar ya da böcek türüne karşı oldukça başarılı bir koruyucu görevi görmektedir. Orta büyüklükte bir sekoya ağacının günlük olarak tüketmesi gereken su miktarı 13060 litredir. Bu suyu ağaca pompalamak için gösterilen çabayı şu şekilde anlatabiliriz: Bir teneke içeceği dünya yörüngesine yerleştirmeye yetecek enerjiye eşit sayılmıştır. Bütün ağaç çeşitlerinin hidrolik yapıda önemli olan su moleküllerinin birbirlerine karşı yaptıkları çekim kuvvetidir. Sekoya ağaçlarında su, iğne biçimindeki yapraklardan buharlaşırken, kaybedilmiş olan oran yaprağın merkezi kanalından emilmektedir. Bu emme olayı, kök kısımlarından itibaren tüm su moleküllerini yukarı doğru çekmektedir. Sonuç olarak, gövde içerisinde binlerce denecek kadar çok sayıda kılcal damar sayesinde tonlarca su sekoya ağacının üst bölümlerine ulaştırılmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kumuk

12 Temmuz 2024 Cuma

Sekoya ağaçları hakkında daha önce duymuştum ama bu yazıyı okuyunca hem şaşkınlığım hem de hayranlığım arttı. Özellikle The General Sherman ağacının 5250 ton ağırlığında olduğunu öğrenmek beni çok etkiledi, bu kadar devasa bir kütle nasıl hala büyüyebiliyor? Büyük sekoyaların günlük olarak 13060 litre su tüketmesi olağanüstü, bu kadar suyu nasıl temin ediyorlar acaba? Sekoyaların köklerinin birbirine bağlanarak deprem kolonları gibi güçlenmesi de inanılmaz; doğaın mükemmel yapısına bir kez daha hayran kaldım. Bu ağaçları gözlemlemek için Kaliforniya'ya gitmeyi kesinlikle düşünüyorum.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kumuk, sekoya ağaçları gerçekten de doğanın en etkileyici harikalarından biri. The General Sherman ağacının 5250 ton ağırlığında olması ve hala büyümeye devam etmesi gerçekten inanılmaz bir durum. Bu devasa ağaçların günlük 13060 litre su tüketmesi de onların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için ne kadar büyük bir su kaynağına ihtiyaç duyduklarını gösteriyor. Bu suyu temin edebilmeleri, kök sistemlerinin genişliği ve derinliği sayesinde oluyor. Ayrıca, köklerin birbirine bağlanarak deprem kolonları gibi güçlenmesi, doğanın ne kadar mükemmel bir yapı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Kaliforniya'ya gidip bu ağaçları gözlemlemek gerçekten harika bir deneyim olur, kesinlikle tavsiye ederim!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Ağaç Dikmenin Önemi

Ağaç Dikmenin Önemi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Muşmula Türleri ve Özellikleri

Muşmula Türleri ve Özellikleri

Greyfurt Ağacı Türleri ve Özellikleri

Greyfurt Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kakao Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kakao Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sedir Ağacı Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Sedir Ağacı Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Huş Ağacı Türleri ve Özellikleri

Huş Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Zeytin Ağacının Ömrü Ne Kadardır?

Zeytin Ağacının Ömrü Ne Kadardır?

Güncel

Sabun Ağacı Türleri ve Özellikleri

Sabun Ağacı Türleri ve Özellikleri