Ağaç Nedir? Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Ağaç Nedir? Türleri ve Özellikleri

Ağaç Nedir?

Ağaç, tek gövdesi bulunan ve beslenmesini yan köklerden sağlayan, türlerine göre dört beş metreye kadar uzayabilen bir bitkidir. Ağaç; kök, gövde, dal, yaprak, çiçek ve meyve gibi bölümlerden meydana gelir. Bitkiye ağaç karakteri kazandıran en önemli özellik gövdesidir. Ağaçlar, yaprak çeşitlerine göre iğneli ve yapraklı olarak gruplandırılır. Yine kışın yapraklarını döken ve dökmeyen diye de alt gruplara ayrılabilir. Her ağaç türünün kendine özgü bir şekli vardır. Ağaçların boy, gövde kalınlığı ve yaşlarının da belli süreleri vardır.

Ağaçların Büyüme Süreci

Ağaç oluşurken önce toprağa düşen ya da dikilen bir tohum vardır. Tohumdan fide oluşur; fide bir yıl sonra fidan halini alır. Hücrelerin çoğalması ile dal, yaprak, gövde ve kök oluşur. Her yıl yeni dallar oluşur ve her yıl için ağacın gövdesinde bir halka oluşur. Bu halkalara bakılarak ağacın yaşı hesaplanır. Ayrıca bu halkalar kalın ise yağışın bol olduğunu, ince ise az olduğunu gösterir. Bir ağacın canlı kısmı kabuğun hemen altında, odun yüzeyindeki ince tabakadır. Bu tabaka sayesinde ağaç büyür ve gelişir. Tüm canlı varlıklarda olduğu gibi ağacın dokuları arasında sürekli olarak bir su dolaşımı vardır. Ağaçların bu nedenle suya ihtiyacı vardır; her ağacın su isteği farklıdır. Ağaçlar, kendilerinin gelişmesi için gerekli besinleri doğrudan toprak, hava, su ve güneş ışığından üretir. Bu durumu başka hiçbir canlı yapamaz. Yapraklarında bulunan ve klorofil denilen madde yardımı ile havada bulunan karbondioksitten güneş ışığı altında fotosentez gerçekleştirir ve böylelikle ihtiyacı olan besinleri oluşturur.

Ağaçların Kullanım Alanları

Ağaçlar günlük hayatta hemen hemen her alanda kullanılır. Ağaçlar:

  • Kağıt yapımında
  • Mobilya yapımında
  • Süs yapımında
  • Sayısız diğer alanlarda
kullanılır. Büyük ağaç topluluklarının oluşturduğu ormanlar ise o bölgenin iklimini, hatta ekonomisini etkiler ve yönlendirir. Ağaçların gelişmesi için en elverişli ortam, yağışın bol olduğu tropikal iklimlerdir. Fırtına, sel, yıldırım, yangın gibi doğal afetler ise ağaçların en büyük düşmanıdır ve ağaçların yok olma sebebidir.

Ağaçların Ekolojik ve Ekonomik Önemi

Ağaçlar, ekosistem içinde önemli bir rol oynar. Oksijen üretirler, karbondioksiti emerler ve çevreyi temizlerler. Ayrıca, ağaçlar erozyon kontrolünde, su döngüsünde ve biyolojik çeşitliliğin korunmasında hayati bir öneme sahiptir. Ekonomik olarak ise ağaçlar, odun ve kağıt ürünleri, meyve ve çeşitli bitkisel ürünlerin kaynağıdır. Ormanlar ayrıca turizm, eğitim ve araştırma alanlarında da büyük bir değere sahiptir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Nar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ağaç Gövdesi Türleri ve Özellikleri

Ağaç Gövdesi Türleri ve Özellikleri

Kayısı Budama Nasıl Yapılır?

Kayısı Budama Nasıl Yapılır?

Örgü Ağacı Türleri ve Özellikleri

Örgü Ağacı Türleri ve Özellikleri

Süs Eriği Türleri ve Ağacının Özellikleri

Süs Eriği Türleri ve Ağacının Özellikleri

Güncel

Kayısı Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kayısı Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Kokar Ağaç Türleri ve Özellikleri

Kokar Ağaç Türleri ve Özellikleri

Güncel

Fuji Elma Türleri ve Özellikleri

Fuji Elma Türleri ve Özellikleri