Saksıda Limon Ağacı Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Saksıda Limon Ağacı Türleri ve Özellikleri

Saksıda Limon Ağacı, vermiş olduğu görüntü ve kokusu nedeniyle evlerde işyerlerinde ve teraslarda yetiştirilmektedir. Saksıda limon ağacı, ülkemizin genel iklim yapısı dikkate alındığında her bölgede yetiştirebilir. Fakat genel olarak Akdeniz iklimini belirgin olarak istemektedir. Saksıda limon ağacı, iklim şartlarına göre ekildiği bölgede meyve vermektedir. Vermiş olduğu bu meyveler doğal limon besini yanında harika görüntü sağlamaktadır. Saksıda limon ağacı, bakımı ve ekilişi aşamasında incelik isteyen bir meyvedir. İlk olarak bilinçli düzgün ekilmediği takdirde yaşam süresi aynı orantıda kısa olur ve kökleri gelişmeden yaşamlarını yitirir. Saksıda limon ağacı, ekimin yanında ekim sonrası bakımı da doğru yapılmalı ve gelişimi sağlanmalıdır. Aksi takdirde güzel görüntü ve hoş kokulu olan saksıda limon ağacından mahrum kalabilirsiniz. Bizde sizler için saksıda limon ağacının ekimi ve bakımları hakkında bilgiler verecek olursak;

Saksıda Limon Ağacı Ekim'i; Sırasında bir faktörü bir arada oluşturmalısınız. İlk olarak eviniz, işyeriniz ve terasınızda yetiştirmek istediğiniz saksıda limon ağacı için yer belirlemenizdir. Belirlediğiniz yerin ölçülerini alarak aynı ölçülerde saksı temin ediniz. Ölçütleriniz genel olarak ilk etapta 20-30 cm genişliğinde saksılarınızın olmasını tercih ediniz sonraki etaplarda saksı boyutlarını limon ağaçlarınız geliştiği takdirde büyütebilirsiniz. Saksıda limon ağacı için, temin ettiğiniz saksıdan sonraki aşama ise toprağınızı ayarlamanızdır. Toprağı saksıya dökmeden önce saksının altına 5 cm'ye kadar mesafe olacak şekilde dip kısımdan yukarı doğru çakıl taşları ile doldurun çakıl taşları topraktaki suyun emilmesini sağlayacaktır. Saksının altına aynı şekilde suyun süzülmesi ve toprakta birikmemesi için delikler mutlaka açınız. Ardından toprağı için yarısından fazlası normal bahçe toprağı bir kısmına ise kum ilave ediniz.

Saksıda limon ağacı için kum önemlidir. %30 kadarı kum olmasını sağlayın ve sonrasında kum ve toprak karışımını gerçekleştirdikten sonra alta sermiş olduğunuz; çakıl taşların üstüne dökerek limon ağacının filizi için yer bırakın. Ardından limon ağacı için hazırlamış olduğunuz filizin aşı yeri 6-7 cm'ye kadar toprağın üstünde kalacak şekilde ekimi gerçekleştirerek can suyunu hemen veriniz. Saksıda limon ağacı için, can suyunu verirken dikkat ediniz. Toprak suyu çektikten sonra da ara ara veriniz. Direkt olarak suyu aktarmayınız. Yavaş yavaş vererek suyu çekmesini sağlayın. Saksıda limon ağacının bakımı ise; saksıda limon ağacı genel olarak bakımı zahmet veren bir bakım değildir. Suyunu ihmal etmemeye gayret ediniz. Çok sıcak aylarda suyunu 3-4 gün ara ile verebilirsiniz. Bu süre sıcaklıklar düştükçe uzayacaktır. Sulamada maksat toprağı her an için nemli olmalıdır. Siz bunu kendinizde kontrol edebilirsiniz. Ağacın etrafındaki toprağı eşeleyerek kontrol edebilir ve toprağın kurumu yoksa nemli olduğunu tespit edebilirsiniz. Hem bu şekilde saksıda limon ağacının etrafındaki toprağı bir nevi çapalamış olursunuz. Bu şekilde toprağın hava almasını da sağlayabilirsiniz. Bunaların yanında kesinlikle saksının altındaki tabakta suyun birikmesine izin vermeyin. Çünkü saksının altındaki delikler toprağın hava alması ve suyun süzülmesi içindir. Tabakta su biriktiği takdirde kesinlikle toprak hava alamaz ve bu da limon ağacı için tehlikeli unsurdur. Bunların yanında stabil bir şekilde suyunu vererek ve arada kuruyan dallarını da alarak bakımlarını gerçekleştirmiş olursunuz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dut Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Dut Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır?

Hurma Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Ağacı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersini Ağacı Türleri ve Özellikleri

Yaban Mersini Ağacı Türleri ve Özellikleri

Mor Salkım Ağacı Türleri ve Özellikleri

Mor Salkım Ağacı Türleri ve Özellikleri

Ayva Ağacı Budama

Ayva Ağacı Budama