Nar Ağacı Türleri ve Özellikleri
19 Haziran 2024

Nar Ağacı Türleri ve Özellikleri

Genel Bilgiler

Nar ağacı, ılıman iklimin ağaç türlerinden biridir. Ana yurdu Ortadoğu, Anadolu, Kafkasya ile İran Körfezi arasında kalan alan olup yüzyıllardır üretimi ve tüketimi yapılmaktadır. Nar ağacı, kısa boylu olduğu için ekilen alanlarda fidan sayısı ve ürün miktarı çok, hasadı ve ilaçlama işlemi kolay, taşıma ve nakliye sırasında zorluk çıkarmayan, uzun müddet pazara arz imkânı tanıyan bir bitkidir. Ülkemizin her yöresinde yetiştirilebilmektedir. Fakat üretim kapasitesi açısından Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha yaygındır.

Nar Çeşitleri ve Tatları

Nar, tatlı, mayhoş ve ekşi olarak üç farklı tada sahiptir. Bazı yörelerde değişik kullanım şekilleri vardır. Nar ağacının meyvesi çok işlevseldir. Bitkinin kökünden meyvesinin çekirdeğine kadar her ayrıntısıyla kullanabilen bir endüstri meyvesidir. Nar ağacının meyvesi genel olarak taze bir biçimde tüketilmekte ise de bozulmadan kendini koruma süresi (2-3 ay) olduğu için farklı şekillerde de tüketilebilmektedir.

Besin Değerleri ve Kullanım Alanları

Demir, potasyum ve özellikle de C vitamini ihtiva eder. Ekşi olan nar sularından sirke ve sitrik asit elde edilmekte, bu sular kaynatılıp koyu hale getirilerek de salatalarda limon yerine kullanılmaktadır.

Nar Ağacının Fiziksel Özellikleri

Nar ağacı 1-5 metre boyutunda çalı veya ağaççık biçiminde birden çok dalı olan, genç dalları köşeli, koltuk sürgün uç kısımları sivri ve iğne biçimindedir. Yaprakları yaz sürgünleri üstünde sık bir biçimde bulunur. Kenar kısımları tüylü, üst kısımları dumanlı gibi açık yeşil tonundadır. Çiçekleri ise iki eşeylidir. Ayrıca yaprakları kendine has kırmızı, bazen sarı veya beyaz renge sahiptir. Çiçekleri diğer çiçekler gibi koku vermez. İlk açan çiçekler değil, ilk açan çiçekler döküldükten sonra açan çiçekler meyve verimini sağlar. Don olaylarına denk gelmediği için pek etkilenmez. Çünkü çiçek açma süresi geç olduğu için kış donlarına pek denk gelmez. Gelse bile ikinci kez çiçek açtığı için üreticiyi pek zarara uğratmaz.

Nar Meyvesinin Özellikleri

Bu ağacın meyveleri parlak kırmızı, sarımsı, yeşil veya beyazımsı tonda deri gibi bir yapıya sahip kabukla kaplanmıştır. Bu meyve 5-15 cm çapları arasında ve küresel bir şekle sahiptir. Meyvesi içi açıldığında tane tanedir. Tohumları da köşeli bir biçime sahiptir. Hasat mevsimi gelip de hasat edilen narlar dayanıklı kabuğu sayesinde depolanması ya da taşınması sırasında diğer meyve türlerine göre daha az zarar görmektedir. Büyük meyve yapısı olduğu için işçiliği de fazla uğraştırmaz, çabuk biter. Nar ağaçları genel olarak erken meyveye yatarlar. Bakımlı olanlarından 4. yılda tam olarak verim elde edilebilir. Verimi aşağı yukarı 35-70 kg arasındadır.

Nar Çeşitleri ve Yetiştirme Koşulları

Bazı çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Devedişi
  • Kadı
  • Lefon
  • Misk
  • Zivzik
  • Çekirdeksiz Hicaznar
  • Keben
  • Katırbaşı

Nar ağaçları iklim ve toprak açısından pek seçici değillerdir. Deniz seviyesinden 1000 metre yüksekliğe kadar her ortamda üretimi gerçekleştirilebilen nar ağacı, genel olarak sıcak ve kurak iklimlerin meyvesi olarak bilinir. Ömürleri 150-200 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Genel olarak en çok etkileyen şey mantar hastalıklarıdır.

Ekstra Bilgiler

Nar ağacı, sadece meyvesi ile değil, aynı zamanda kültürel ve tarihi bağlamda da önem taşır. Antik zamanlardan beri nar, bereket, bolluk ve doğurganlık sembolü olarak kabul edilmiştir. Mitolojide ve çeşitli dini metinlerde narın sembolik anlamları bulunmaktadır. Ayrıca, nar ağacı çevre dostu bir bitki olup, su tüketimi diğer meyve ağaçlarına göre daha azdır, bu da onu su kaynaklarının sınırlı olduğu bölgelerde ideal bir seçenek yapar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Meyve Ağaçları Türleri ve Özellikleri

Meyve Ağaçları Türleri ve Özellikleri

Kuka Ağacı Türleri ve Özellikleri

Kuka Ağacı Türleri ve Özellikleri

Patlıcan Ağacı Türleri ve Özellikleri

Patlıcan Ağacı Türleri ve Özellikleri

Fıstık Çamı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Fıstık Çamı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Salkım Söğüt Ağacı Türleri ve Özellikleri

Salkım Söğüt Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Porsuk Ağacı Türleri ve Özellikleri

Porsuk Ağacı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Mimoza Ağacı Türleri ve Özellikleri

Mimoza Ağacı Türleri ve Özellikleri